top of page

O projektu

 

(Novi) Lički Osik je uz Ploče na jadranskoj obali rijedak primjer novoplaniranog grada nastalog u Hrvatskoj u drugoj polovici 20. stoljeća na principima modernističkog urbanizma i arhitekture.

Cilj projekta jest upoznavanje lokalne javnosti u Ličkom Osiku, Gradu Gospiću i šire s urbanističkim i arhitektonskim naslijeđem Ličkog Osika - s društvenim kontekstom u kojem je nastao, njegovom prostornom zamisli, elementima urbanističke kompozicije i arhitektonskog oblikovanja.

Polazišta

 

Lički Osik je grad koji je doživio velika stradanja u Domovinskom ratu. Sedamnaest godina nakon završetka vojnih operacija u gradu se još osjećaju posljedice rata – kako one fizičke (ruševne zgrade, minska polja) tako i društvene (promjena gospodarske osnove grada, promjena demografske i socijalne strukture stanovnika).


Nastao je kao planirani grad u vrijeme neposredno nakon Drugoga svjetskog rata, sagrađen uz industrijski kompleks  metaloprerađivačke industrije (za potrebe vojno-obrambenog sustava). Uz Ploče na jadranskoj obali Lički Osik je rijedak primjer novoplaniranog grada nastalog u Hrvatskoj u drugoj polovici 20. stoljeća – izgrađeni na praznom prostoru, nevezani na postojeća naselja te zamišljeni kao zaokružene gradske cjeline.

 

Opterećeni naslijeđem rata te svakodnevnim problemima koji proizlaze iz teške gospodarske situacije u gradu, kod velikog broja stanovnika Ličkog Osika danas nije razvijena svijest o kvalitetama gradskog prostora u kojemu žive. Sjećanja na vremena u kojima je grad bio sretno mjesto za život, rad i odrastanje često su opterećena stigmom nekadašnjeg društvenog uređenja i u sjeni nesretnih događaja s početka 1990-ih.
 

 

Ciljevi

 

Cilj projekta jest upoznavanje lokalne javnosti u Ličkom Osiku, Gradu Gospiću i šire s jedinstvenim urbanističkim i arhitektonskim naslijeđem Ličkog Osika. To će se ostvariti putem predavanja i izložbe kojima će se prikazati širi društveni kontekst u vrijeme nastanka novoga grada, njegova prostorna zamisao, elementi urbanističke kompozicije i arhitektonskog oblikovanja.


Uključivanjem lokalnih stanovnika u projekt istražiti će se elementi koji stvaraju prostorni identitet Ličkog Osika u očima njegovih stanovnika, na taj način podižući svijest o njihovoj važnosti i potrebi očuvanja u budućim prostornim intervencijama. Projekt ima za cilj i potaknuti aktivnije uključivanje lokalne zajednice u promišljanje budućeg razvoja njihova grada.

 

Budući da se radi o rijetkom i slabo poznatom primjeru novoga grada izgrađenog nakon Drugoga svjetskog rata, tema će se promovirati i šire, prvenstveno u stručnoj javnosti (arhitekti, urbanisti, povjesničari umjetnosti, geografi i sl.)


U sklopu projekta planirana je izložba, javno predavanje te vođeni obilazak Ličkog Osika.
 

Organizacija projekta

 

Projekt Lički Osik - prostorni identitet planiranog grada provodi Hrvatska sekcija ECOVAST-a (Europskog vijeća za sela i male gradove) u suradnji s Osnovnom školom dr. Franje Tuđmana u Ličkom Osiku.

 

Voditelji projekta:

Nikša Božić, dipl.ing.arh.

dr.sc. Jasenka Kranjčević, dipl.ing.arh.


Projekt se provodi uz financijsku potporu Hrvatske komore arhitekata i Nacionalne zaklade HAZU.

bottom of page